Rețeaua Apele Unite ale României

Nu am fost singurii din țară care au observat probleme  distructive ale proiectelor privind apele scopul de bază fiind însă apărarea. Împreună cu mai multe organizații din țară am considerat oportună înființarea unei platforme-rețea pentru

  • schimb de experiență și îmbunătățirea comunicării cu autoritățile publice în domeniul apei
  • democratizarea accesului la apă
  • facilitarea sportului nautic non contact ca metodă de prevenție pentru păstrarea curată a apelor

Așa a luat naștere Rețeaua Apele unite ale României din care face parte și asociația noastră, coordonată de Asociația Ivan pațachină Mila 23.

Împreună am depus pentru proiectul ”Democratizarea accesului la apă – Apele Unite ale României” și am obținut finanțarea prin Granturile SEE și Norvegiene 2014-2021-Active Citizen Fund România. Prin această finanțare ne-am propusă să aducem expertiză internațională la Reghin pentru a veni cu:

  • o soluție alternativă de amenajare a Canalului Morii din Reghin
  • să transmitem mai departe experiențele noastre la Reghin
  • să elaborăm un ghid practic pentru proiectele legate de apele comunității și care să îndrume cetățeni, primarii și consilieri locali